Druh doposud řazený do rodu Lecania, který se od většiny zástupců rodu Bacidina liší krátkými ascosporami. Od podobné striktně saxikolní L. cuprea se liší hnědě pigmentovanou a ztloustlou apikální buňkou parafýz (až 5 μm). Podobně jako ona má převážně čtyřbuněčné, poměrně úzké spory (2–3 μm).
Roste na vápnité nebo živinami bohaté půdě, zbytcích rostlin, ale přechází také na skály. V Evropě je tato hůlkovka široce rozšířena, ale výskyt je velmi roztroušený. Z našeho území pochází jediný publikovaný historický údaj z mechů a humózní půdy na Vlaštovčích kamenech na Králickém Sněžníku (Vězda 1961). Jediný publikovaný recentní nález pochází z betonu v Polabí od Nového Vestce (Malíček et al. 2011).
Literatura: Malíček J., Černajová I. & Syrovátková L. (2011): Lišejníky v lesních porostech Svatojiřského lesa a PP Černý orel a okolí. – Muzeum a současnost 26: 3–12. Vězda A. (1961): Třetí příspěvek k rozšíření lišejníků v Jeseníku. – Přírodovědný časopis slezský 22: 447−458.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Lecanorales → Ramalinaceae → Bacidina
nejčastější synonyma:Lecania subfusculaPočet záznamů: 2, z toho ověřených 2. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.