Nápadný lišejník, který tvoří žlutavé trsy (kvůli kyselině usnové) často dichotomicky větvených podétií se záhy mizející primární stélkou (přízemní šupiny chybějí). Většinou jsou vyvinuté proliferující pohárky, jejichž vrcholové části jsou zakončené zašpičatělými hnědými výrůstky.
Jedná se o boreálně-montánní až arkto-alpinskou dutohlávku, která roste na kyselé půdě, humusu a v mechových polštářích. Nejčastěji se objevuje na vlhkých sutích a na místech s dlouho vytrvávající sněhovou pokrývkou. V severní Evropě má ale o něco širší ekologickou amplitudu a roste např. na rašeliništích a ve světlých lesích, kde může růst i přímo na dřevě (Ahti & Stenroos 2013). Na severní polokouli patří k široce rozšířeným druhům. Ve střední Evropě se C. amaurocraea objevuje poměrně zřídka v horských oblastech. Recentní údaje z našeho území pocházejí z Brd, Šumavy a Hrubého Jeseníku. V Brdech byl zaznamenán vzácný chemotyp s kyselinou squamatovou (Malíček 2013), zatímco běžně rozšířený je chemotyp s k. barbatovou (Ahti & Stenroos 2013).
Literatura: Malíček J. (2013): Zajímavé nálezy lišejníků v Brdech. – Erica 20: 67–384. Ahti T. & Stenroos S. (2013): Cladoniaceae. – In: Ahti T., Stenroos S. & Moberg R. [eds], Nordic Lichen Flora 5: 87–89. Malíček J. (2013): Zajímavé nálezy lišejníků v Brdech. – Erica 20: 67–101.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Lecanorales → Cladoniaceae → Cladonia
Počet záznamů: 28, z toho ověřených 25. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.