Cladonia arbuscula (Wallr.) Flot.

dutohlávka lesní

Dutohlávka lesní se velmi podobá známější dutohlávce sobí, s níž často sdílí společná stanoviště, avšak liší se nažloutlou barvou, způsobenou přítomností kyseliny usnové. V minulosti nebyla často odlišována od velmi podobné C. mitis, která má jemnější podétia a neobsahuje kyselinu fumarprotocetra­rovou (Pd-), tudíž nemá tak hořkou chuť.

Cladonia arbuscula roste na kyselé půdě a humusu různých extrémnějších stanovišť s nízkou konkurencí cévnatých rostlin. K takovým patří např. vřesoviště, sutě, horské bezlesí, písčiny, reliktní bory a skalní stepi. V Evropě i v ČR se na vhodných stanovištích vyskytuje hojně od nížin do hor. Zdá se však, že na Moravě je výrazně vzácnější než v Čechách.

Typová položka C. arbuscula, pocházející z Německa, patří k vzácnému chemotypu s kyselinou psoromovou, proto velká část evropských i českých údajů byla publikována jako subsp. squarrosa (s kyselinou fumarprotocetra­rovou). V současné době jsou tato jména ale považována za synonymní (Ahti & Stenroos 2013).

Literatura: Ahti T. & Stenroos S. (2013): Cladoniaceae. – In: Ahti T., Stenroos S. & Moberg R. [eds], Nordic Lichen Flora 5: 87–89.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Lecanoromycetes Lecanorales Cladoniaceae Cladonia

nejčastější synonyma:Cladonia arbuscula subsp. squarrosa, Cladonia sylvatica auct.

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 384, z toho ověřených 242. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024