Tento červenoplodý druh je obvykle dobře rozpoznatelný díky granulózním (někdy však i moučnatým) sorédiím na povrchu poměrně širokého pohárku. Jedná se o polyfyletický taxon, který navíc v molekulárních analýzách splývá s podobným, taktéž zeorin obsahujícím druhem, C. deformis (Steinová et al. 2013).
V České republice se jedná o nejhojnějšího zástupce pohárkatých červenoplodých dutohlávek (skupina C. coccifera) osidlující širokou škálu stanovišť. Vyskytuje se od nejnižších do nejvyšších poloh na různých substrátech (včetně pozoruhodných substrátů jako staré textilie, kožená rukavice atd.). Hojný bývá např. na skalách, holé zemi či na mrtvém dřevě. Podobně i v Evropě patří k široce rozšířeným a relativně hojným dutohlávkám.
Literatura: Steinová J., Stenroos S., Grube M. & Škaloud P. (2013): Genetic diversity and species delimitation of the zeorin-containing red-fruited Cladonia species (lichenized Ascomycota) assessed with ITS rDNA and β-tubulin data. – Lichenologist 45: 665–684. Steinová J., Bouda F., Malíček J., Palice Z., Peksa O., Svoboda D. & Vondrák J. (2015): Poznámky k rozšíření a ekologickým preferencím zástupců skupiny Cladonia coccifera v České republice. – Bryonora 55: 4–19.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Lecanorales → Cladoniaceae → Cladonia
Počet záznamů: 298, z toho ověřených 245. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.