Tento druh roste na různých typech silikátových hornin. Může se vyskytovat i na substrátech obohacených sloučeninami kovů. Vyskytuje se od pahorkatin do hor na osluněných skalách i kamenech. V Evropě je hojný v severní části kontinentu. Z ČR pochází jen omezené množství údajů. Lišejník je však pravděpodobně přehlížený, protože často tvoří pouze drobné sterilní stélky, které jsou řídce přimíšené mezi dalšími druhy.
Zde uplatňujeme širší taxonomické pojetí druhu. Ten je velmi variabilní v rozmnožovacích částicích (plynulý přechod od sorédií k izidiím) i v charakteru stélky. Stabilní je jen obsah kyseliny norstiktové. Mezi jeho synonyma zde zahrnujeme zpravidla samostatně pojímaný, sorediózní taxon Aspicilia grisea Arnold. Druh S. simoënsis vyžaduje podrobné taxonomické zpracování a není vyloučeno, že zahrnuje více vzájemně podobných taxonů.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Pertusariales → Megasporaceae → Sagedia
nejčastější synonyma:Aspicilia simoensis, Aspicilia griseaPočet záznamů: 44, z toho ověřených 32. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.