Jedna z našich nejběžnějších provazovek, často uváděná také pod jménem U. scabrata. Je charakteristická převislou stélkou, nepravidelně tlustými větvemi, tenkou kůrou a poměrně tlustou, hustou až řídkou dření. Tento druh je morfologicky velmi variabilní a dříve byla rozlišována řada podobných taxonů, které jsou s ním v současnosti synonymizovány. Méně vyvinuté exempláře je možné zaměnit zejména za rovněž polymorfní druh U. dasopoga, od kterého se nejlépe rozpozná mnohem tenčí kůrou v poměru ke dřeni.
Celkový areál druhu je málo známý kvůli záměnám s jinými druhy. V Evropě se pravděpodobně jedná o převážně boreo-montánní druh. V druhé polovině 20. století důsledkem kyselých dešťů ustoupil podobně jako ostatní provazovky. Po zlepšení kvality ovzduší počátkem nového tisíciletí se znovu rozšířil a v současné době ho v ČR najdeme poměrně často po celém území, v lesích i mimo ně, nejhojněji v mladých modřínových výsadbách a v trnkových či hlohových porostech křovin.
Literatura: Clerc P. & Naciri Y. (2021): Usnea dasopoga (Ach.) Nyl. and U. barbata (L.) F. H. Wigg. (Ascomycetes, Parmeliaceae) are two different species: A plea for reliable identifications in molecular studies. – Lichenologist 53: 221–230.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Lecanorales → Parmeliaceae → Usnea
nejčastější synonyma:Usnea scabrataPočet záznamů: 183, z toho ověřených 147. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.