Lišejník se stélkou z hnědých až tmavě hnědých areol, širokých do 2 mm, a jednotlivými tmavými apotécii (do 1 mm). Hyménium dosahuje až 150 μm výšky a hymeniální gel je euamyloidní (IKI+ tmavě modře). Charakteristickým znakem jsou velké askospóry o rozměrech až 8–12 × 4–5 μm.
V Evropě patří A. macrospora k běžným vápnomilným lišejníkům. Na našem území roste na vápencích nebo vápnitých slepencích hlavně v nižších a středních polohách. Nejčastěji se objevuje na vertikálních nebo nakloněných plochách přirozených skalních výchozů. Lokálně je hojným druhem v krasových oblastech, jinak se objevuje jen velmi ojediněle.
Podobným druhem s velkými askospórami, ale nižším hyméniem, je A. oligospora, která roste na kyselých nebo bazických silikátech a často na malých kamenech. Další taxon, mediteránní drobnovýtruska A. murorum, se vyznačuje žlutavě hnědou stélkou a z ČR není známá. Trimmatothelopsis sphaerosperma (syn. A. sphaerosperma*) se také vyskytuje na vápnitých skalách, avšak produkuje převážně kulovité askospóry, široké 7–10 μm (Knudsen et al., nepublikováno).
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Acarosporales → Acarosporaceae → Acarospora
Počet záznamů: 62, z toho ověřených 38. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.