Nenápadný zástupce rodu Arthonia tvořící endolitickou stélku a drobná zanořená černá apotecia, která dosahují pouhých 0,2 mm a připomínají zástupce rodu Lecidea. Při mikroskopování je nápadné tmavé hypothecium a zelený pigment v epihymeniu, čímž se mimo jiné liší od podobné a větší A. fusca.
Artonie vápnomilná je přehlížený pionýrský druh rostoucí na vápencích a podobných horninách, včetně antropogenních substrátů. V Evropě je rozšířen především ve Středomoří a vzácně zasahuje i do střední Evropy. V ČR byl nalezen teprve během posledního desetiletí v Moravském krasu, na Pálavě a v severních Čechách (Vranovské skály). Historické údaje o výskytu chybějí, přestože se jméno vyskytuje ve všech recentních seznamech lišejníků ČR. Důvodem je pravděpodobně mylná excerpce Nádvorníkova článku o lišejnících Jizerských hor z roku 1951 v Katalogu lišejníků ČR, kde tento druh ve skutečnosti zmíněn není (Halda et al. 2017).
Literatura: Halda J. P., Kocourková J., Lenzová V., Malíček J., Müller A., Palice Z., Uhlík P. & Vondrák J. (2017): Lišejníky zaznamenané během 22. jarního setkání bryologicko-lichenologické sekce ČBS v Moravském krasu v dubnu 2015. – Bryonora 59: 1–23.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Arthoniomycetes → Arthoniales → Arthoniaceae → Arthonia
Počet záznamů: 3, z toho ověřených 3. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.