Díky výskytu norstiktové kyseliny ve stélce lze tento druh zaměnit například za Aspiciliella intermutans či Aspicilia cinerea, od kterých se liší například tlustší stélkou s tendencí tvořit široké isidiozní výrůstky. Pokud se vyskytuje plodný, tak tvoří charakteristicky drobné spory.
Tento lišejník byl nedávno popsán ze severní Ameriky a posléze nalezen také v Pyrenejích (Roux 2011). V ČR byl nejprve nalezen na Týřovických skalách, kde vytváří rozsáhlé, avšak sterilní stélky na osluněných andezitových skalách (Vondrák et al. 2022). Nově je znám v plodném stavu z čedičových skal pod zříceninou hradu Košťálov v Českém středohoří a z další lokality na Křivoklátsku, z Čertovy skály.
Literatura: Roux C., Nordin A., Tibell L. & Sohrabi M. (2011): Quelques espèces d'Aspicilia peu connues ou nouvelles des Pyrénées-Orientales (France). – Bulletin de la Société Linnéenne de Provence, n° spécial 14: 177–227. Vondrák J. et al. (2022): From Cinderella to Princess: an exceptional hotspot of lichen diversity in a long-inhabited central-European landscape. – Preslia 94: 143–181.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Pertusariales → Megasporaceae → Aspicilia
Počet záznamů: 4, z toho ověřených 4. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.