Lišejník se světle šedou, v herbáři později hnědavou stélkou, která obsahuje kyselinu norstiktovou (K+ červeně). Od podobných druhů Aspicilia cinerea a A. epiglypta se pozná velikostí konidií a askospor. Molekulárně se jedná o rozsáhlý komplex kryptických nebo teprve vznikajících druhů (Zakeri et al. 2019), jehož součástí je i z ČR popsaná Aspicilia dominiana.
Preferuje bazické typy silikátových a vulkanických skal v teplejších oblastech. V Evropě je centrum rozšíření Mediterán, odkud její četnost řídne směrem na sever. Na našem území se jedná o poměrně vzácný lišejník, který se vyskytuje v širším okolí Prahy a na sopečných výchozech severozápadních Čech.
Literatura: Zakeri Z., Otte V., Sipman H., Malíček J., Cubas P., Rico V.J., Lenzová V., Svoboda D. & Divakar P.K. (2019): Discovering cryptic species in the Aspiciliella intermutans complex (Megasporaceae, Ascomycota) – First results using gene concatenation and coalescent-based species tree approaches. – PLoS ONE 14(5): e0216675.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Pertusariales → Megasporaceae → Aspiciliella
nejčastější synonyma:Aspicilia intermutans, Aspicilia dominianaPočet záznamů: 17, z toho ověřených 11. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.