Druh velmi podobný variabilnímu taxonu B. cinereorufescens, od kterého se liší drobnějšími stélkami z jednotlivých areolek na černé prvostélce a červenohnědými, za vlhka výrazněji načervenalými apotecii (odtud druhové epitetum). Větší askospory zmiňované pro druh B. sanguinea (14–22 × 6–14 μm), tradované v novodobých klíčích počínaje prací Clauzade & Roux (1985), jsou zřejmě měřeny včetně rosolovitého episporu (tzv. haló).
Podobně jako ostatní zástupci rodu má i tento druh převážně arkto-alpínské rozšíření. Roste ve vyšších polohách na silikátových skalách a kamenech, někdy obohacených kovy. Z území ČR je udáván z Krkonoš a Brd. Recentní nálezy z drobných kamenů v sutích, ale i dřívější zmínky o výskytu na volně ležících kamenech na zemi (Magnusson 1937) nasvědčují, že se jedná o pionýrský lišejník.
Literatura: Magnusson A. H. (1937): New or otherwise interesting Swedish lichens IX. – Botaniska Notiser 1937: 124–140. Clauzade G. & Roux C. (1985): Likenoj de Okcidenta Eǔropo. Ilustrita determinlibro. – Bulletin de la Société Botanique du Centre-Ouest, Nouvelle Série, N. S. 7: 1–897.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Lecanorales → Lecideaceae → Bellemerea
Počet záznamů: 3, z toho ověřených 2. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.