Krásnice s leprózní béžovou stélkou. Plodnice u tohoto druhu nejsou známy podobně jako u většiny druhů řazených dnes do rodu Leproplaca, kam tato krásnice spadá. Připomíná lišejníky rodu Lepraria, ale liší se barvou a obsahem antrachinonů, purpurově reagujících s KOH.
Vyskytuje se na rozličných, bázemi bohatých substrátech, na místech chráněných před deštěm. Nejvíce výskytů z ČR pochází z vápnitých skal, kde s oblibou porůstá vápnomilné mechorosty pod skalními převisy, ale najdeme ji i přímo na skalním substrátu. Roste i na silikátových skalách, ale to vždy na místech obohacených bázemi – často kolem skalních štěrbin, z nichž periodicky vytéká vápníkem obohacená voda. Vzácněji tuto krásnici najdeme i na mechorostech porůstajících staré stromy (např. javory, jilmy či buky). Epifytické výskyty jsou častější ve vápencových oblastech, ale jsou známy i odjinud, např. z Žofínského pralesa. Rozšíření v ČR do značné míry kopíruje výskyty vápenců a ultrabazických hornin. Objevuje se od nížin do hor a na vhodných stanovištích může patřit k hojným lišejníkům.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Teloschistales → Teloschistaceae → Caloplaca
nejčastější synonyma:Leproplaca chrysodetaPočet záznamů: 174, z toho ověřených 77. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.