Žlutá sorediozní krusta, silně připomínající krásnici C. flavocitrina. Oba druhy jsou snadno rozpoznatelné, pokud vytvářejí apotécia a produkují spory. Zatímco C. flavocitrina má běžný krásnicový typ spor, C. tominii má štíhlé spory s tenkým septem podobně jako většina zástupců rodu Xanthocarpia, k němuž se C. tominii v současnosti řadí.
Je hojná ve stepních oblastech jihovýchodní Evropy až centrální Asie a do střední Evropy zasahuje pouze okrajem areálu. Ve svém přirozeném prostředí se vyskytuje na nejrůznějších bazických, především vápnitých substrátech (vápnité břidlice či pískovce, opuky, vulkanické tufy, spraše a různé typy vápenců). Může přecházet na sekundární stanoviště i na antropogenní substráty (beton). Zatímco na Slovensku známe přirozené výskyty (Soví hrad na Cerové vrchovině, vápnitý tuf), v ČR byla tato krásnice zaznamenána jen jednou na betonu u Českých Budějovic. Dá se předpokládat, že na sekundárních stanovištích bude více rozšířena. Údaje pro to však nejsou známy ani z okolních zemí.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Teloschistales → Teloschistaceae → Caloplaca
nejčastější synonyma:Xanthocarpia tominiiPočet záznamů: 1, z toho ověřených 1. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.