Tento poměrně nenápadný lišejník je typickými svými kráterovitými apotecii, která mají zpravidla rýhované ústí. Stélka bývá relativně tenká, areolovitá, šedá až hnědošedá a neobsahuje žádné lišejníkové sekundární metabolity. Dalším znakem jsou velmi široké až téměř kulovité askospory.
Diploschistes euganeus je druhem silikátových skal a může růst i na antropogenních stanovištích jako střechy a cihly. Mladé exempláře někdy dokonce vyrůstají na stélkách druhu Ochrolechia parella (Nimis et al. 2018). Jeho evropské rozšíření vykazuje subatlansko-submediteránní charakter (Lumbsch 1989). Ve střední Evropě se tedy jedná o velmi vzácný lišejník, který je známý jen z několika lokalit. V ČR byl nalezen až v posledních letech na Křivoklátsku (Týřov) a vícero lokalitách na Slapské přehradní nádrži, kde roste na granodioritu a kyselých vulkanitech.
Literatura: Nimis P. L., Hafellner J., Roux C., Clerc P., Mayrhofer H., Martellos S. & Bilovitz P. O. (2018): The lichens of the Alps – an annotated checklist. – Mycokeys 31: 1–634. Lumbsch H. T. (1989): Die Holarktischen Vertreter der Flechtengattung Diploschistes (Thelotremataceae). – The Journal of the Hattori Botanical Laboratory 66: 133–196.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Ostropales → Graphidaceae → Diploschistes
Počet záznamů: 7, z toho ověřených 7. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.