Fuscidea arboricola Coppins & Tønsberg

hnědenka stromová

Hnědenka stromová je většinou sterilním sorediozním druhem s šedavou, zelenavou až hnědavou, souvislou až areolkovitou stélkou, hnědou prvostélkou (prothallem) a žlutavě zelenými až hnědavými sorály. Ve sterilním stavu je podobná např. dalším epifytickým zástupcům rodu Fuscidea, ale také nepříbuzným druhům Violella fucata a Lecanora conizaeoides. Charakteristický je pro ni hnědý prothallus a obsah samotné kyseliny fumarprotocetra­rové. Pro spolehlivé určení je tedy doporučeno použít TLC.

Druh je znám především z vlhčích oblastí severní Evropy, kde roste na kyselé borce listnatých dřevin (Westberg et al. 2021). Ve střední Evropě se jedná o poměrně vzácně zaznamenávaný (možná částečně přehlížený) lesní druh, nacházený většinou na buku a klenu. Lišejník byl v ČR nalezen poprvé v roce 2007 na Vyškovsku (Svoboda et al. 2008). Následovaly pak nálezy z Novohradských hor, Beskyd a Šumavy.

Literatura: Svoboda D. et al. (2008): Lišejníky zaznamenané během 14. jarního setkání Bryologicko-lichenologické sekce ČBS na exkurzích na Vyškovsku na Moravě. ‒ Bryonora 41: 12‒20. Westberg M., Moberg R., Myrdal M., Nordin A. & Ekman S. (2021): Santesson’s chec­klist of Fennoscandian lichen-forming and lichenicolous fungi. ‒ Uppsala University: Museum of Evolution.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Lecanoromycetes Umbilicariales Fuscideaceae Fuscidea



Červený seznam (Liška & Palice 2010):DD – nedostatek dat
Červený seznam (Malíček 2023):C2 – silně ohrožený

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 14, z toho ověřených 14. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024