Hypotrachyna afrorevoluta (Krog & Swinscow) Krog & Swinscow

terčovka

Druhové jméno této terčovky odkazuje na skutečnost, že taxon byl popsán z Afriky. Později se však zjistilo, že se vyskytuje i na jiných kontinentech v oblastech s víceméně oceánickým klimatem. V Evropě tento lišejník nebyl v minulosti rozlišován od podobného druhu H. revoluta, od něhož se liší puchýřkatými sorály s hrubšími, zrnitými sorediemi a delšími, lesklejšími, černými, nevětvenými nebo nepravidelně málo větvenými rhiziny, které vyrůstají i na okrajích laloků a připomínají tak krátké cilie.

Roste epifyticky, převážně na větvích listnatých, vzácněji i jehličnatých dřevin, např. na modřínech. V zahraničí je H. afrorevoluta uváděna také ze skal. Je známa ze všech sousedních zemí. Z ČR byla publikována teprve nedávno (Šoun et al. 2017). Údaje z našeho území zatím pocházejí převážně ze západních, ojediněle i středních a severních Čech. Vzhledem k nerozlišování tohoto druhu od H. revoluta je historický obraz rozšíření neznámý a je nutná revize herbářových dokladů.

Literatura: Šoun J., Bouda F., Kocourková J., Malíček J., Palice Z., Peksa O., Svoboda D. & Vondrák J. (2017): Zajímavé nálezy lišejníků z čeledi Parmeliaceae v České republice. – Bryonora 60: 46–64.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Lecanoromycetes Lecanorales Parmeliaceae HypotrachynaČervený seznam (Malíček 2023):C3 – ohrožený

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 15, z toho ověřených 15. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024