Lišejník se světle šedou až bílou korovitou stélkou a s nápadnými, černými, bíle lemovanými pyknidami. Apotécia se vyskytují jen občas a jsou typicky bíle ojíněná. Vyskytuje se epifyticky, především na kůře starých listnáčů (např. duby, jasany, habry, lípy) v lužních a suťových lesích a v dubohabřinách. V Evropě je lokálně hojný a může se vyskytovat s příbuzným sorediózním druhem, I. sorediatum. V ČR byla artonie hedvábnitá sbírána v 19. století (viz katalog Vězda & Liška 1999) a později až po roce 2000 (Malíček et al. 2014). Na našem území se jedná o vzácný druh zachovalých nížinných lesů. Ukazuje se však, že lokálně může být hojný, jako je tomu např. v lužních lesích při soutoku Moravy a Dyje nebo v údolí Vltavy na několikakilometrovém úseku pod Hlubokou nad Vltavou. Z většiny dalších lokalit jsou však známy pouze jednotlivé nálezy.
Literatura: Malíček J., Palice Z. & Vondrák J. (2014): New lichen records and rediscoveries from the Czech Republic and Slovakia. – Herzogia 27: 257–284.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Arthoniomycetes → Arthoniales → Arthoniaceae → Inoderma
nejčastější synonyma:Arthonia byssaceaPočet záznamů: 32, z toho ověřených 32. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.