Obojživelný, korovitý lišejník podobný hojnějšímu druhu I. lacustris, od kterého se liší mimo jiné fotobiontem rodu Trentepohlia, přítomností olivového zbarvení a fialové reakce s KOH v epihymeniu, a menšími rozměry hymenia a spor. Typicky tvoří tenké, bělavé až růžové povlaky, které mohou zvláště ve vlhkém stavu snadno unikat pozornosti. Stélka je však značně variabilní a může být i poměrně silná a žlutohnědá.
Roste na zaplavovaných tvrdých silikátových kamenech a skalách v horských potocích. V Evropě má převážně arkto-alpinské rozšíření. Rámci střední Evropy jsou těžištěm rozšíření Alpy (Thüs & Schultz 2009). V ČR je znám historicky i recentně pouze z Krkonoš a Hrubého Jeseníku. Je zajímavostí, že z horního toku Bílého Labe, Úpy a polské Lomniczky v Krkonoších popsal Eitner (1911) druh Ionaspis obscura, dnes synonymizovaný s I. odora.
Literatura: Eitner E. (1911): Eitner E. (1911): Dritten Nachtrag zur schlesischen Flechtenflora. – Jahresbericht der Schlesischen Gesellschaft für Vaterländische Kultur, Abt. Zool.-Bot., Breslau, 88: 20–60. Thüs H. & Schultz M. (2009): Fungi: Lichens Pt. 1 (Süßwasserflora Von Mitteleuropa / Freshwater Flora of Central Europe). – Spektrum Akademischer Verlag, Heidelberg.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Hymeneliales → Hymeneliaceae → Ionaspis
Počet záznamů: 5, z toho ověřených 2. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.