Méně nápadný lišejník, jehož stélku tvoří hnědé areolky až šupiny, epitécium je šedé (K+ fialové) a hypotécium bezbarvé. V terénu připomíná spíše zástupce rodu Lecidea. Vyskytuje se na osvětlených vápencových a dolomitových skalách v kontinentálních oblastech temperátní zóny (Timdal 1992). V iniciálních vývojových stádiích stélka vyrůstá na sinicových koloniích (Nimis et al. 2018). V Evropě se jedná o vzácný lišejník, uváděný sice z více zemí, ale jen z nízkého počtu lokalit (Timdal 1992, Guttová & Palice 2002, Nimis et al. 2018). Na našem území je známý z NP Podyjí, kde byl recentně zjištěn na několika osluněných vápencových skalách v okolí Hardeggu.
Literatura: Timdal E. (1992): A monograph of the genus Toninia (Lecideaceae, Ascomycetes). – Opera Botanica 110: 1–137. Nimis P. L., Hafellner J., Roux C., Clerc P., Mayrhofer H., Martellos S. & Bilovitz P. O. (2018): The lichens of the Alps – an annotated checklist. – Mycokeys 31: 1–634. Guttová A. & Palice Z. (2002): Lišajníky Národného parku Muránska planina II – Javorníková dolina. – Výskum a ochrana prírody Muránskej planiny 3: 53–68.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Lecanorales → Ramalinaceae → Kiliasia
nejčastější synonyma:Toninia penninaPočet záznamů: 2, z toho ověřených 2. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.