Acidofilní prášenka, často poznatelná již v terénu díky jemně sorediózní, zelenavé stélce (na exponovanějších stanovištích téměř bílé) a charakteristické ekologii. Ke spolehlivému určení je nicméně doporučeno ověření sekundárních metabolitů. Typickým stanovištěm tohoto lišejníku je kyselá borka stromů v různých typech lesa včetně vrchovištních ekosystémů, kde na chráněných místech může porůstat i obnaženou rašelinu. Běžně se vyskytuje také na dřevě pařezů a torz, vzácněji na skalách. V Evropě i v ČR patří k nejhojnějším zástupcům rodu, široce rozšířeným od nížin do hor.
Poměrně nedávno byl ze střední Evropy popsán druh L. toensbergiana, který je ale i přes jisté rozdíly v produkovaných metabolitech považován za chemotyp druhu L. jackii.
Literatura: Bayerová Š. & Kukwa M. (2005): A New Species of Lepraria (Lichenized Ascomycetes) from Europe. – Bryologist 108: 131–138. Slavíková-Bayerová Š. (2006): New and interesting records of Lepraria (Stereocaulaceae, Ascomycota) from the Czech Republic. – In: Lackovičová A., Guttová A., Lisická E. & Lizoň P. [eds], Central European lichens – diversity and threat, p. 97–107, Mycotaxon Ltd., Ithaca.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Lecanorales → Stereocaulaceae → Lepraria
nejčastější synonyma:Lepraria toensbergianaPočet záznamů: 953, z toho ověřených 945. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.