Myriospora myochroa (M. Westb.) K. Knudsen & Arcadia

drobnovýtruska

Tento druh se vyznačuje světle hnědými, do 5 mm širokými šupinami, nesoucími početná bodovitá apotécia. Může produkovat kyselinu norstiktovou, která však bývá přítomna v nízkých koncentracích a detekovatelná pomocí TLC nebo v polarizovaném světle jako vrstva krystalů. Dalšími znaky jsou vysoké hyménium (120–230 μm) a přerušovaná řasová vrstva.

Areál M. myochroa zaujímá Evropu, Sibiř a Aljašku. Roste v různých nadmořských výškách na kyselých silikátových skalách, zvláště pak na převisech. V ČR se vyskytuje poměrně zřídka a převážně v horských oblastech. Přesto je pravděpodobně nejhojnějším zástupcem rodu u nás. Z ČR (Keprník v Hrubém Jeseníku) byl popsán taxon Acarospora smaragdula var. murina f. macrophylla, vyznačující se šupinami až 10 mm širokými, který je považován za synonymum M. myochroa.

Literatura: Westberg M., Crewe A.T., Purvis O.W. & Wedin M. (2011): Silobia, a new genus for the Acarospora smaragdula complex (Ascomycota, Acarosporales) and a revision of the group in Sweden. – Lichenologist 43: 7–25.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Lecanoromycetes Acarosporales Acarosporaceae MyriosporaČervený seznam (Liška & Palice 2010):NT – blízký ohrožení
Červený seznam (Malíček 2023):DD – nedostatek údajů

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 12, z toho ověřených 0. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024