Myriospora rufescens (Ach.) Hepp ex Uloth

drobnovýtruska

Myriospora rufescens vytváří drobné hnědé areoly, obvykle okolo 0,5 mm široké, které skládají souvislou stélku. Hyménium dosahuje výšky (60–)80–120(–140) µm a je hemiamyloidní (IKI+ červené nebo modré až červené). Apotécia dosahují šířky 0,2–0,4 mm. Diagnostickým znakem je vyvýšená černá parateciální korunka o šířce 25–40 µm, která obklopuje zanořené tmavé disky. Podobně jako ostatní zástupci rodu může být i tento obtížně určitelný. Lišejník se podobá druhu Acarospora fusca, od něhož se liší černou paratéciální korunkou a souvislou stélkou.

Tato drobnovýtruska se vyskytuje na pískovcových i jiných silikátových substrátech, zpravidla na osluněných místech v nižších a středních polohách. Těžištěm jejího rozšíření je zřejmě Velká Británie, kde hojně roste na antropogenních substrátech, jako např. na památkách, náhrobcích a tarasech (Knudsen et al. 2021a). V ČR se zřejmě jedná o vzácný druh, který je zatím spolehlivě doložen pouze z NPR Soos v západních Čechách, kde rostl na drobných kamíncích přímo na zasolených místech v okolí minerálních vývěrů.

Literatura: Knudsen K., Kocourková J., Cannon P., Coppins B. P., Fletcher A. & Simkin J. (2021a): Acarosporales: Acarosporaceae, including the genera Acarospora, Caeruleum, Myriospora, Pleopsidium, Sarcogyne and Trimmatothelop­sis. – Revisions of British and Irish Lichens 12: 1–25. Knudsen K., Kocourková J., Hodková E. & Schiefelbein U. (2021b): A new species of Myriospora (Acarosporaceae) and a report of Myriospora rufescens from central Europe. – Herzogia 34: 327–338.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Lecanoromycetes Acarosporales Acarosporaceae Myriospora

nejčastější synonyma:Acarospora rufescens, Silobia rufescens

Červený seznam (Malíček 2023):DD – nedostatek údajů

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 96, z toho ověřených 1. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024