Porina rosei Sérus.

hrbolovka

Izidiozní zástupce rodu, který v ČR zatím nebyl nalezen s plodnicemi. Izidie jsou většinou větvené, u dobře vyvinutých exemplářů korálovité a kostrbaté. Mikroskopicky se vyznačují vrstvou okrouhlých buněk na povrchu a přítomností neznámého pigmentu (K+ světle hnědě, po několika hodinách světle purpurově). Velmi podobné jsou izidie druhu P. collina, u kterých však chybí nápadná vrstva buněk na povrchu (Orange et al. 2020).

Porina rosei roste na borce listnatých stromů a převislých silikátových skalách zpravidla ve starých lesních porostech. Jedná se o suboceanický lišejník s těžištěm výskytu v atlantické části Evropy, ve střední Evropě extrémně vzácný. Z ČR byl zatím doložen ze dvou lokalit na Šumavě (Zátoňská hora, údolí Blanice) a z údolí Křemžského potoka v oblasti Holubovských hadců. Ve všech případech se jednalo o vlhká mikrostanoviště a převislé skály. Pozoruhodný je však výskyt na hadci.

Literatura: Malíček J., Coppins B., Palice Z., Vančurová L., Vondrák J. & Sanderson N. (2023): Coenogonium nimisii – a new isidiate epiphytic lichen similar to Porina rosei. – The Lichenologist 55: 305–313. Orange A., Palice Z. & Klepsland J. (2020): A new isidiate saxicolous species of Porina (Ascomycota, Ostropales, Porinaceae). – Lichenologist 52: 267–277.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Lecanoromycetes Ostropales Porinaceae Porina



Červený seznam (Malíček 2023):DD – nedostatek údajů

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 3, z toho ověřených 3. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024