Málo známý taxon ze skupiny R. obscuratum s malými apotécii i askosporami, které jsou submuriformní. V rámci skupiny je kromě své drobnosti nejsnáze poznatelný díky přítomnosti gyroforové kyseliny ve stélce a K+ purpurovému pigmentu v excipulu (Ihlen 2004). Nejpodobnějším taxonem je R. postumum, který se kromě chemie (přítomnost stiktové kyseliny ve stélce – C- , K+ žlutě) a pigmentů liší také tvarem apotécií – konkávní s vyšším okrajem u R. subpostumum a ploché u R. postumum (Ihlen 2004).
Lišejník má suboceánické rozšíření a je druhem silikátových skal. Vzhledem k jeho malé velikosti a snadné zaměnitelnosti o něm nemáme prakticky žádné informace. Z ČR je znám z jediné původní historické lokality od F. Kováře ze Ždárských vrchů (Kovář 1907), která nebyla později ověřována a ani položka nebyla revidována.
Literatura: Kovář F. (1907): Příspěvek ku květeně lišejníků moravských. – Věstník Klubu přírodovědců v Prostějově 9: 37–48. Ihlen P.G. (2004): Taxonomy of the non-yellow species of Rhizocarpon (Rhizocarpaceae, lichenized Ascomycota) in the Nordic countries, with hyaline and muriform ascospores. – Mycological Research 108: 533–570.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Rhizocarpales → Rhizocarpaceae → Rhizocarpon
Počet záznamů: 0, z toho ověřených 0. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.