Rhizocarpon timdalii Ihlen & Fryday

mapovník Timdalův

Mapovník Timdalův tvoří stélku z drobných hnědých a vypouklých areol, které mohou přecházet až do šedavého nádechu. Prvostélka je černá a zřetelná. Černá a ve stáří konvexně zaoblená apotecia jsou rozptýlena po stélce. Pravé zďovité spory jsou bezbarvé a elipsoidní. Epitecium má zelenomodrou barvu a reaguje s kyselinou dusičnou červeně. Ve stélce nejsou známy žádné sekundární metabolity krom neidentifikované mastné kyseliny, která byla zjištěna v přibližně polovině položek skandinávského materiálu (Ihlen & Fryday 2002).

Rhizocarpon timdalii je lišejníkem kyselých silikátových podkladů. Obecně vykazuje preferenci k vlhčím stanovištím, kterými jsou např. oceánické oblasti, okolí jezer či vlhké sutě s hromadící se sněhovou pokrývkou. Patří k vzácným a řídce uváděným zástupcům rodu. Nejvíce známých lokalit pochází ze Skandinávie a Velké Británie (Ihlen & Fryday 2002). Např. z Alp ale není druh vůbec známý a ve střední Evropě patří k vůbec nejvzácnějším mapovníkům. V ČR byl zatím zaznamenán na dvou silikátových sutích v Novohradských horách a v Brdech.

Literatura: Ihlen P. G. & Fryday A. M. (2002): Rhizocarpon timdalii, a new lichen species from north-west Europe and north-east North America. – Lichenologist 34: 95–100. Malíček J., Palice Z. & Vondrák J. (2014): New lichen records and rediscoveries from the Czech Republic and Slovakia. – Herzogia 27: 257–284.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Lecanoromycetes Rhizocarpales Rhizocarpaceae RhizocarponČervený seznam (Malíček 2023):C1 – kriticky ohrožený

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 2, z toho ověřených 2. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024