Tenkomázdřík s lesklými, hnědými, zvrásnělými laloky a zpravidla plodnými stélkami. Roste typicky v mechorostech, a to na vápnité půdě a skalách, případně i na bázích stromů. Může se vyskytovat v různých nadmořských výškách v nelesních společenstvech (včetně antropogenních lokalit, např. lomů) i v zachovalých lesních porostech. V Evropě je rozšířen napříč celým kontinentem, ale hojný jen lokálně.
Historicky byl od nás druh uváděný roztroušeně na druhové či vnitrodruhové úrovni pod epitetem sinuatum (cf. Vězda & Liška 1999), ale jeho výskyt u nás je celkově málo známý. Potvrzený údaj v rámci revize skupiny S. lichenoides (Otálora et al. 2008) pochází např. z vápenců od Branné v Jeseníkách (www.herbarium.nrm.se; Vězda 1961). Recentní publikované údaje se vztahují k oblastem s přirozeným výskytem vápenců: k Českému krasu (Svoboda 2007) a k Železným horám (Halda et al. 2011). Nepublikované údaje pocházejí např. také z Krkonoš a Hrubého Jeseníku (leg. Z. Palice).
Literatura: Vězda A. (1961): Lichenes selecti exsiccati, editi ab Instituto botanico Academiae Scientiarum Čechoslovacae, Průhonice prope Pragam. Fasc. IV (no. 75−100). − Brno. Otálora M. A. G., Martínez I., Molina M. C., Aragón G. & Lutzoni F. (2008): Phylogenetic relationships and taxonomy of the Leptogium lichenoides group (Collemataceae, Ascomycota) in Europe. – Taxon 57: 907–921.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Peltigerales → Collemataceae → Scytinium
nejčastější synonyma:Leptogium gelatinosumPočet záznamů: 6, z toho ověřených 3. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.