Tmavě šedý až hnědočerný lupenitý lišejník, který nebyl donedávna obvykle rozlišován od S. pulvinatum, od něhož se liší přítomností korálkovitých isidií na okrajích laloků a částečně i svou ekologií. Ve srovnání s S. pulvinatum, které zpravidla porůstá skalní a terikolní mechy, se tento druh vyskytuje častěji i jako epifyt – obvykle na mechatých kořenech a bázích různých listnáčů. Zcela výjimečný by ale teoreticky neměl být ani výskyt na mechatých skalách. Je možné předpokládat, že větší část údajů z ČR pod jménem S. lichenoides se bude zřejmě týkat obecnějšího druhu S. pulvinatum. Výskyt S. lichenoides sensu stricto v ČR je v současné době velmi málo známý. V rámci revize tohoto komplexu (Otálora et al. 2008) byly ve Stockholmském herbáři [www.herbarium.nrm.se] potvrzeny dva doklady z počátku 20. století (Vápenný Podol, leg. V. Kuťák; Hradisko u Znojma, leg. A. Oborny). Recentně byl výskyt S. lichenoides zjištěn z mechů na skalách v údolí Oslavy, jako epifyt ve světlých a vlhkých suťových lesích v NPR Týřov a na vápnitém flyši v PR Velký Polom v Beskydech.
Literatura: Otálora M.A.G., Martínez I., Molina M.C., Aragón G. & Lutzoni F. (2008): Phylogenetic relationships and taxonomy of the Leptogium lichenoides group (Collemataceae, Ascomycota) in Europe. – Taxon 57: 907–921.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Peltigerales → Collemataceae → Scytinium
nejčastější synonyma:Leptogium lichenoidesPočet záznamů: 17, z toho ověřených 15. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.