Zástupce tzv. ferrofilních lišejníků, tj. druhů vázaných na kyselé horniny s vyšším obsahem železa, které mají často nápadně oranžové až rezavé zabarvení stélky. Vzhledově se podobá mapovníku Rhizocarpon oederi, který má také nápadně zbarvené, v mozaikách mezi jinými lišejníky černým prothallem ohraničené stélky. Mapovník má však při bližším pohledu jinak utvářená a více strukturovaná apotecia s členěným okrajem a někdy i centrálním pupkem. Tremolecia atrata má naproti tomu celistvý okraj a výrazně prohloubený střed plodnic.
Jedná se o kosmopolitně rozšířený lišejník upřednostňující otevřená, nepříliš suchá stanoviště vyšších poloh. Na našem území se jedná o vzácný druh rozšířený hlavně v horských oblastech. Hojný je ve vrcholových partiích Krkonoš, kde se nejčastěji objevuje na zpravidla menších, na zemi ležících silikátových kamenech, které většinou nejeví žádné známky obohacení železem.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Hymeneliales → Hymeneliaceae → Tremolecia
nejčastější synonyma:Lecidea dicksonii auct.Počet záznamů: 33, z toho ověřených 15. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.