Strupka tvořící maté, okrouhlé nebo mírně deformované, šedozelené, šedohnědé až hnědozelené šupiny, které obsahují látky z okruhu kyseliny friesiiové (UV+ bíle). Nezřídka jsou přítomna i černá apotecia. Problematické bývá odlišení od vzácnějšího druhu X. friesii, který se vyznačuje lesklou stélkou, trochu jiným tvarem šupin a jednobuněčnými menšími askosporami.
Tento převážně boreálně-montánní druh preferuje kyselou borku stromů (hlavně jehličnanů), ale často se objevuje i na dřevě pahýlů. Vyskytuje se převážně v lesích (včetně světlých stanovišť). Ve střední Evropě i v ČR patří k hojným lišejníkům středních a vyšších poloh. Vzhledem k jeho kyselomilné preferenci prakticky chybí v intenzivně zemědělsky obhospodařovaných a eutrofizovaných oblastech. Je pravděpodobné, že postupně ubývá z důvodu minimálních kyselých depozic, narůstající živinové zátěži prostředí a změny klimatu.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Umbilicariales → Umbilicariaceae → Xylopsora
nejčastější synonyma:Hypocenomyce caradocensisPočet záznamů: 376, z toho ověřených 265. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.