Drobnovýtruska moravská byla dlouho známa pouze z jediné položky. Pro vědu byla popsána z Heraltic na Třebíčsku, kde ji sbíral J. Suza v roce 1926 (Magnusson 1956). Položka pochází z ruly, pravděpodobně osluněné, v nadmořské výšce kolem 600 m. Recentně byl tento lišejník nalezen také na vyvřelině v údolí Vltavy a na diabasech Hemrových skal v Prokopském údolí.
Tento druh tvoří matně hnědou krustu, složenou s hranatých, plochých až někdy mírně konvexních nebo laločnatých areol. Hymenium je 80–100 µm vysoké a obsahuje hemiamyloidní gel. Askospóry dosahují rozměrů 4 × 1.5–2 µm. Kůra je tenká o síle (10–)20–40 µm a složená z buněk o velikosti 2–3 µm. Dřeň je průsvitná, což je u ostatních zástupců rodu ojedinělé. Roux et al. (2019) považují A. moraviae za varietu druhu A. suzai. Ta však vypadá poněkud odlišně – tvoří nápadná černá zanořená apotécia, obvykle šedohnědou stélku a euamyloidní hymeniální gel (IKI+ tmavě hnědě).
Literatura: Magnusson A.H. (1956): A second supplement to the monograph of Acarospora with keys. – Goteborgs Kungl. Vetensk.-Vitterh.-Samh. Handl., ser. B, 6: 1–34. Roux C., Poumarat S., Gueidan C., Navarro-Rosinés P., Monnat J.-Y. & Houmeau J.-M. (2019): La Acarosporaceae de Okcidenta Eŭropo. – Bulletin de la Société Linnéenne de Provence 70: 107–167.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Acarosporales → Acarosporaceae → Acarospora
Počet záznamů: 1, z toho ověřených 1. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.