Teprve nedávno rozpoznaný druh s boreálním charakterem rozšíření, popsaný mimo jiné i na základě materiálu (paratyp) z České republiky (Tibell 1999). Od podobné běžné kališenky C. glaucellum se liší drobnějšími apotécii s nižšími stopkami, absencí bílého ojínění a velmi nenápadnou stélkou. Podobně jako C. parvum je znám převážně z borky borovice (velmi vzácně dřeva). Oproti zmíněnému druhu je častější i na poměrně tenkých či mladších kmenech (a spodků větví), na rychleji se odlupující kůře. Vzácněji bývá nalézán i na borce a dřevu dalších jehličnanů či břízy. Preferuje vlhká a prosvětlená stanoviště, jako např. sutě či rašeliniště. Oproti C. parvum je patrně tolerantnější k vysýchání a může tak osídlovat i relativně sušší stanoviště (např. okraje lesů a otevřené části rašelinišť).
Z ČR byl publikován z Železných hor, Třeboňska, Novohradských hor a Šumavy, kde je na vhodných stanovištích lokálně hojným druhem (např. blatková rašeliniště). Zřejmě se vyskytuje i v borových lesích v kaňonech Vltavy a jejích přítoků, což dokládá nález z údolí Otavy u Písku. Mimo jižní Čechy byl nově nalezen také na Křivoklátsku v NPR Týřov.
Literatura: Peksa O. (2006): Calicium parvum (Caliciaceae) – a new calicioid lichen to the Czech Republic. – Silva Gabreta 12: 51–56. Tibell L. (1999): Two new species of Calicium from Europe. – Mycotaxon 70: 431–443.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Caliciales → Caliciaceae → Calicium
Počet záznamů: 50, z toho ověřených 48. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.