Normandina acroglypta (Norman) Aptroot

normandina

Nenápadný lišejník, který tvoří šedavě zelenou stélku a víceméně bodové zelenavé sorály. Stélka bývá nejlépe vyvinuta v okolí černých peritécií, která jsou ve střední Evropě relativně vzácná. Naopak u bohatě sorediózních exemplářů bývá stélka téměř nepatrná. Lišejník je ve sterilním stavu podobný např. druhu Lecania croatica, od níž se liší přítomností zeorinu.

Ekologicky se N. acroglypta podobná známějšímu druhu N. pulchella. Roste na mírně kyselé borce stromů, kde nejčastěji porůstá mechorosty (např. zástupce rodu Frullania). Vzácněji se objevuje na bazických skalách, např. na hadcích, a to opět zpravidla na mechorostech. Patří k spíše subatlanstky rozšířeným lišejníkům. Ve střední Evropě ji proto nalezneme nejčastěji na vlhkých stanovištích, např. v údolních lesích nebo ve srážkově bohatších oblastech. V ČR je poměrně vzácným druhem, doposud zaznamenaným jen na hrstce lokalit. V minulosti byl u nás tento druh jistě přehlížený. Existuje jediný historický údaj z Krkonoš (Servít 1936).

Literature: Servít M. (1936): Neue und seltenere Flechten aus den Familien Verrucariaceae und Dermatocarpaceae. − Beihefte zum Botanischen Centralblatt, Abt. B, Dresden, 55: 251−274.

taxonomické zařazení:

Ascomycota Eurotiomycetes Verrucariales Verrucariaceae Normandina

nejčastější synonyma:Lauderlindsaya acroglypta

Červený seznam (Liška & Palice 2010):DD – nedostatek dat
Červený seznam (Malíček 2023):C3 – ohrožený

Výskyt v Česku

Počet záznamů: 17, z toho ověřených 17. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.

Legenda

údaj po zadaném roce
údaj starší než zvolená hranice
údaje bez datace
V mapě se nezobrazují záznamy označené jako chybné nebo pochybné.
0
věrohodný údaj
nejistý údaj
chybný údaj
nerevidovaný údaj

Preference nadmořské výšky

Rozdělení dle stáří nálezu

Typ substrátu

Nejčastější substráty

© Botanický ústav AV ČR, v. v. i. 2020–2024