Nenápadná rohovka s areolovitou až šupinkatou stélkou, na jejíž okrajích (zpravidla na zvednuté spodní straně areol) se tvoří bílé sorály, které mohou později splývat. Apotécia jsou velmi vzácná a produkují spory Physcia typu se ztloustlou stěnou v oblasti septa a v koncových částech. Je velmi podobná rohovce R. willeyi, která se ve sterilním stavu odlišuje chemicky (namísto atranorinu tvoří pannarin), a pokud je plodná, tak produkuje spory Pachysporaria typu.
Vyskytuje se od nížin do hor na úživné borce listnatých stromů (např. buků, dubů a klenů), velmi vzácně přechází i na dřevo. Těžištěm výskytu v ČR jsou staré prosvětlené lesy, kde se nejčastěji objevuje ve společenstvech jiných korovitých lišejníků na osvětlených kmenech. Většina údajů pochází z jižní poloviny státu, což zřejmě způsobila intenzivnější acidifikace substrátů v severní části ČR v minulosti. Tato rohovka je široce rozšířená v mírném pásu severní polokoule. Ze střední Evropy však máme k dispozici jen omezené množství údajů. Na vině je patrně časté přehlížení tohoto lišejníku.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lecanoromycetes → Caliciales → Physciaceae → Rinodina
nejčastější synonyma:Rinodina degelianaPočet záznamů: 137, z toho ověřených 136. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.