Lupenitý cyanolišejník, charakteristický modrobíle ojíněnými, umbilikátními stélkami (ojínění však může někdy chybět). Podobným a v ČR i běžnějším druhem je Lichinella nigritella, která se vyznačuje ztloustlými okraji laloků. Thyrea confusa roste na přirozených, osluněných a vápnitých skalách (zpravidla přímo na vápenci). V Evropě je rozšířená hlavně v teplejších částech kontinentu. Na severu je vzácná. V ČR patří k vzácným lišejníkům. Recentní údaje pocházejí z Českého krasu a Křivoklátska. V minulosti byl mimo jiné uváděn z řady lokalit na jižní Moravě (Suza 1925), které recentně nebyly ověřeny. Některé z nich však mohou patřit dříve nerozlišovanému druhu Lichinella nigritella.
Literatura: Suza J. (1925): Nástin zeměpisného rozšíření lišejníků na Moravě vzhledem k poměrům evropským. – Spisy vydávané Přírodovědeckou fakultou Masarykovy Univerzity 55: 1–151.
taxonomické zařazení:Ascomycota → Lichinomycetes → Lichinales → Lichinaceae → Thyrea
nejčastější synonyma:Thyrea pulvinataPočet záznamů: 38, z toho ověřených 18. Kliknutím na vybraný čtverec se zobrazí konkrétní údaje včetně pramenů.